Arama
Kamp Alanı Ekle
  • Kaydettiğiniz yer yok.

Kaydettikleriniz : 0 kayıt

Giriş

Açıklama

İstanbul  –  Hacıllı Şelalesi

 

İstanbul’a yakın diyebileceğimiz yada İstanbul’da yok mu kaçabilecek dere kenarı bir yer olsun, yürüyüş rotası da bol olsun derseniz. Benim bir kaç kere gittiğim her gittiğimde de farklı rotalar gözlemlediğim yer Hacıllı şelalesi…

*Akarsuyun kenarında uzun çayırlarda kamp yapabilir, malzemenizi sırtınızda taşıyabilirseniz şelalenin karşısına kamp kurabilirsiniz. Hacıllı köyünün içinden geçtikten sonra biraz inişli yoldan sonra akarsuya ulaşacak ve köprü göreceksiniz. Sol tarafa doğru yollar biraz daha düzgün aracınızla daha da ilerleyebilirsiniz. (şelale için köprüden sonra sol tarafa devam etmeniz gerekiyor ama araçla şelaleye kadar gidemiyorsunuz.) Ben ilk kampımda köprüden sonra sağ tarafı tercih etmiştim. Aracımı köprü yakınında bırakıp eşyalarımda ortalama 1 km yürümüştüm ve en sakin alanda akarsuya karşı kampımı kurmuştum. Sol taraf hafta sonu genelde kalabalık oluyor. İkinci kampımda hafta içi olduğu için sol tarafı tercih ettim ve 4 çeker araçla bayağı ilerlemiştim. Geniş düzlüklerde kampınızı kurup akarsuya karşı tadını çıkarabilirsiniz.

Tesis olmadığı için wc ve temiz su malesef bulunmuyor. Kamp alanına giderken köy içinden geçiyorsunuz ortalama 1 km uzaklık fakat her şeyi bulamayabilirsiniz. Alışverişinizi gitmeden yapmanızı tavsiye ederim.

*Çevreyi kirletenler ve gürültü yapıp, odunlarını çaldıklarını söyleyen köylüler tarafından kampçıların pek sevildiği söylenemez. Ben köye girdiğimde kamp alanına inmeden köy kahvesinde muhtarla konuştum ve kamp yapacağımı söyledim gayet hoş karşıladı ve çevreni temiz tut yeter dedi. (genelde kamp yaparken en yakın köyde kahveye uğrarım mutlaka her ihtimali düşünmek lazım başınıza gelebilecek her şey için dikkat edilmeli)

*Akarsu kenarın yürüyüş yapabilir, kaya tırmanışı yapabilirsiniz (bahsettiğim köprü girişinde tırmanış ve şelale için rotalar mevcut), şelaleye yürümek ortalama bulunduğunuz yere göre 30 dk ile 1 saat arasında değişebilir ama her dakikasına değeceğine emin olabilirsiniz. Şelaleye vardıktan sonra bir sonraki şelaleye tırmanıp halatlar yardımıyla Gürlek mağarasına tırmanabilirsiniz. (yanınızda fener veya kafa lambası olsun.)Çevrede yürüyüşe çıktığınızda odun konusunda sorun yaşamazsınız. Kamp ateşinizi yakarken lütfen daha önce kullanılmış bölgeleri kullanın. Daha önce bu bölgede yabani hayvan tehdidi hiç duymadım ve ben karşılaşmadım. Fakat çöplerinize ve yiyeceklerinize sahip çıkmanızda fayda var.

*Kamp alanı ve otopark ücreti derdi yok, telefon bazı yerlerinde çekiyor. Bol bol doğa var 🙂

*Ulaşım: İstanbul’a uzaklığı ortalama 150 km, yol asfalt ve zorluk çekmiyorsunuz ,her türlü araçla gidebilirsiniz. Ortalama İstanbul/Şile üzerinden 2 saate yakın sürüyor. Kocaeli tarafından geliyorsanız eğer Gebze/Şekerpınar üzerinden de gidebilirsiniz.

Sokak Görünümü

Yorumlar - 14

Ali sayin

Ali sayin

Tek geçiyorum bu bölgeyi iyi ki varsınız çadır keyfi.

Sefik.888888

Fırsat buldukça her sene giderim ✌?

Beyza

Beyza

Hiç bilmediğimiz yerlerde neler neler varmış. Gerçekten harikasınız ??

Ayşe nur okuyucu

Ayşe nur okuyucu

Gidilmesi gereken güzellik…

Ayşe nur okuyucu

Ayşe nur okuyucu

şelale efsane

Ayşe nur okuyucu

Ayşe nur okuyucu

Çok beğendim…

Alper yılmaz

Alper yılmaz

Çok güzel en kısa sürede ziyaret edicem ?

Alper yılmaz

Alper yılmaz

Bayıldım harika ??????

naturalkamp

naturalkamp

Gezip görülecek yerlerrr…

Umut kayduu

Umut kayduu

Böyle güzel yerlerin daha bir renklenmesi ancak Çadırkeyfi ile mümkün 😀

Emine

Emine

Görülecek listeme eklendi ??

Yağmur

Yağmur

Çok güzel detaylı bir anlatım olmuş elinize sağlık ☺️

Ali

Ali

Çadır keyfi ailesiyle gitmek dilegiyle . Çok güzel bir anlatım olmuş

Büşra tuncer

Büşra tuncer

Kesinlikle görülmesi gereken bir yer diye düşünüyorum ?

Değerlendirmenizi ekleyebilirsiniz.
Fotoğraf Ekle